Szlaki Kajakowe

Godziny otwarcia śluz:

  • 9.00 -17.00 śluzy Sosnowo, Borki, Białobrzegi, Dębowo
  • 9.00 – 19.00 śluzy Augustów, Przewięź, Swoboda, Gorczyca, Paniewo, Perkuć, Mikaszówka, Sosnówek, Tartak, Kudrynki, Kurzyniec;
  • w czerwcu, lipcu i sierpniu śluza Przewięź: 9.00 – 20.00;
Szlak kajakowy rzeki Czarna Hańcza i Kanału Augustowskiego

Długość: 98 km wraz ze szlakiem Kanału Augustowskiego
Start: Bryzgiel, jez. Wigry, koniec: Augustów, jez. Necko
Czas trwania: 5-6 dni

Jeden z najbardziej znanych szlaków kajakowych w Polsce, oferujący wyjątkowy kontakt z nienaruszoną naturą Puszczy Augustowskiej oraz niezwykłe doświadczenie śluzowania na XIX-wiecznym Kanale Augustowskim. Czarna Hańcza to rzeka dość szeroka o łagodnym nurcie. Trasa szlaku jest łatwa i przyjemna, dostępna dla początkujących oraz podróży z dziećmi.

Koszt śluzowania: ok. 4,20 zł/kajak, w godz. 19.00 – 20.00 koszt jest podwajany. Studenci, uczniowie 50% zniżki.

Klasyczny szlak rzeki Czarnej Hańczy powstał w 1926 r. i przebiega na trasie: Augustów – Swoboda – jez. Serwy – przewóz kajaków na jez. Wigry (lub do Wysokiego Mostu) – Gawrych Ruda – Stary Folwark – Maćkowa Ruda [Buda Ruska] – Wysoki Most – Frącki – Jałowy Róg [Łoski] – [Jazy] Płaska – Swoboda – Augustów. Długość w wersji maksymalnej to ok. 145 km. Tę wersję szlaku powtarzał Karol Wojtyła, więc go można nazywać też Papieskim.

Szlak kajakowy rzeki Rospudy
Długość: 73 km
Start: Supienie, jez. Rospuda (Filipowska), koniec: Augustów, jez. Necko
Czas trwania: 4 dni
Trasa dla spragnionych wrażeń miłośników kajakarstwa. Momentami Rospuda zdaje się być rzeką górską – taki charakter nadają jej wysokie zalesione brzegi i kamieniste dno. W dolnym biegu rzeka ma typowo nizinny charakter o zabagnionych brzegach porośniętych trzciną i szuwarami. Na szlaku kajakarze mogą spotkać pewne utrudnienia, jak na przykład: kamieniste, płytkie dno czy silny prąd rzeki lub powalone pnie drzew. W Bakałarzewie i Raczkach Małych trzeba przenieść kajaki.
Godziny otwarcia śluz:
9.00 -17.00 śluzy Sosnowo, Borki, Białobrzegi, Dębowo
9.00 – 19.00 śluzy Augustów, Przewięź, Swoboda, Gorczyca, Paniewo, Perkuć, Mikaszówka, Sosnówek, Tartak, Kudrynki, Kurzyniec;
w czerwcu, lipcu i sierpniu śluza Przewięź: 9.00 – 20.00;
Kanał Augustowski od Dębowa do Niemnowa (cały)
Długość: 103 km
Start: Śluza Dębowo, koniec: śluza Niemnowo ( Białoruś ). Na trasie 18 zabytkowych śluz, 9 jezior, łączna różnica poziomów 54 m
Czas trwania: 4 dni
Kanał Augustowski to unikatowy transgraniczny obiekt wodny należący do najdłuższych i najstarszych dróg wodnych w kraju. Jest jednym z najciekawszych zabytków techniki wodnej XIX w. Wpisany jest na krajową listę Pomników Historii .

Kanał Augustowski położony jest na terenie Polski i Białorusi. Jego łączna długość wynosi 103,4 km, z  czego 80 km na terytorium Polski. Po wprowadzeniu w  październiku 2016 r. bezwizowego ruchu turystycznego, białoruską część Kanału można zwiedzić bez ubiegania się o wizę. Wystarczy mieć ważny paszport, wykupioną polisę ubezpieczeniową, środki pieniężne oraz dokument umożliwiający zwiedzanie „Parku Kanał Augustowski”, który wystawiają białoruskie lub polskie biura podróży po zakupieniu (i  zazwyczaj opłaceniu z góry) min. 2 usług turystycznych. Na Białorusi przy korzystaniu z turystycznego ruchu bezwizowego można przebywać do 15 dni na terytorium „Parku Kanał Augustowski” i miasta Grodna. Wodne przejście graniczne Rudawka-Lesnaja otwarte jest w okresie 1 maja–30 września.

Szlak kajakowy rzeki Netty
Długość: 38 km
Start: Augustów, rzeka Netta, koniec: śluza Dębowo
Czas trwania: 2 dni
Następnie możliwy jest powrót Kanałem Augustowskim przez śluzy Sosnowo, Borki, Białobrzegi i Augustów – 1 dzień .

Netta to malownicza i rzadko uczęszczana rzeka nizinna meandrująca wśród łąk i trzcinowisk przez raczej nieznane turystom tereny. Może być przedłużeniem dwóch innych szlaków regionu w kierunku Biebrzy – Rospudy i Czarnej Hańczy.

Szlak kajakowy przez jezioro Sajno i Kanał Bystry
Długość: ok. 30 km
Start: Kanał Bystry, koniec: Augustów
Czas trwania: 1 dzień
Szlak rozpoczyna się na Kanale Bystrym, którym spływa się do jeziora Sajno, później przez jez. Sajenek, jez. Staw Sajenek, powrót do jez. Sajno, rzeka Sajownica. Wymagane jest przeniesienie kajaków przez wał na Kanale Augustowskim. Powrót przez śluzę Augustów. 
Szlak kajakowy rzeki Biebrzy
Długość: 135 km
Start: Lipsk, koniec: Ruś u ujścia Narwi
Czas trwania: 7 dni
Szlak kajakowy rzeki Biebrzy to stosunkowo łatwa i spokojna trasa, wymarzona dla entuzjastów ciszy i przyrody oraz ptactwa. Jest to rzeka o typowo nizinnym charakterze, z licznymi zakolami i starorzeczami. Na trasie znajduje się największy w Europie Środkowej kompleks bagien i torfowisk. Rzeka leży w obrębie Biebrzańskiego Parku Narodowego, więc wymagane jest wykupienie biletu wstępu. Biwakowanie jest dozwolone tylko w miejscach wyznaczonych.