Jeziora
- powierzchni 522,5 ha
-
max. głębokość to 27 m
Jezioro Sajno o powierzchni 522,5 ha i długości 7,1 km, to największe jezioro w grupie jezior augustowskich. Od wschodu Sajno łączy się przesmykiem z jeziorkiem Sajenek i dalej z niewielkim stawem Sajenek. W północnej części jeziora ma ujście Kanał Bystry, który łączy jezioro z rzeką Nettą w Augustowie. Maksymalna głębokość to 27 m. Nazwa jeziora wywodzi się prawdopodobnie z jaćwieskiego słowa soia, oznaczającego rzekę, nurt rzeczny (przez środek jeziora przebiega silny nurt). Jezioro objęte jest strefą ciszy. Brak śluzy umożliwiającej wpłynięcia na jezioro z Kanału Augustowskiego , jedynie w miejscowości Białobrzegi możliwa przenoska kajaków .
- powierzchni 400 ha
-
max. głębokość to 25 m
- powierzchni 104 ha
-
max. głębokość to 10,5 m
Rospuda bywa klasyfikowana razem z Neckiem jako jego odnoga.
Jezioro Białe
- powierzchni 476,6 ha
-
max. głębokość to 30 m
Jezioro Studzieniczne
- powierzchni 251 ha
-
max. głębokość to 30,5 m
Jezioro Serwy
- powierzchni 460 ha
-
max. głębokość to 41,6 m
Jezioro Serwy o powierzchni 460 ha i maksymalnej głębokości 41,6m Linia brzegowa jest umiarkowanie rozwinięta z wysokimi brzegami i licznymi piaszczystymi plażami. Objęte jest strefą ciszy. Nad północnym brzegiem położone są pola uprawne, zaś południowy brzeg jest porośnięty lasami. Wody Serw zasilają system Kanału Augustowskiego.
Na jeziorze są 3 wyspy: Dębowo , Lipówka oraz Sosnowo (rezerwat kormoranów) o łącznej powierzchni 12 ha. W oparciu o badania przeprowadzone w 1988 roku wody jeziora zaliczono do II klasy czystości. Na podstawie wyników badań z 2017 roku zaklasyfikowano je do II klasy jakości.
Miejscowości położone nad jeziorem to: Serwy, Mołowiste, Sucha Rzeczka. Nad brzegami znajduje się wiele ośrodków wypoczynkowych i pól namiotowych. Nazwa jeziora wywodzi się prawdopodobnie z jaćwieskiego słowa sirvis, oznaczającego szary.
Jezioro Gorczyckie
- powierzchni 22,1 ha
-
max. głębokość to 3,5 m
Jezioro Gorczyckie o powierzchni 22,1 ha. Średnia głębokość jeziora wynosi 1,0 m, natomiast głębokość maksymalna 3,5 m. Przez jezioro prowadzi szlak Kanału Augustowskiego. Na wschodzie jezioro łączy się poprzez śluzę Gorczyca i sztuczny przekop z jeziorem Orle. W płn.-wsch. części akwenu znajduje się też kanał ulgi z jazem, służący do odprowadzania nadmiaru wody. Z zachodniej części jeziora wychodzi najdłuższy sztuczny odcinek Kanału Augustowskiego, który prowadzi do śluzy Swoboda i Jeziora Studzienicznego. Odcinek ten jest szczytowym, czyli najwyżej położonym fragmentem Kanału Augustowskiego.Na północ od jeziora położona jest wieś Gorczyca, zaś na południe – Płaska. Na południowo-wschodnim brzegu usytuowana jest stanica wodna PTTK Płaska.
Jezioro Orle
- powierzchni 27,42 ha
-
max. głębokość to 4,7 m
Jezioro Paniewo
- powierzchni 42 ha
-
max. głębokość to 12,5 m
Jezioro Krzywe
Na cieku wodnym łączącym jeziora Krzywe i Kruglak przerzucony jest mostek, przy którym kręcone były sceny serialu „Czarne chmury”, widoczny w czołówce serialu.
Jezioro Mikaszewo
- powierzchni 128 ha
Jezioro Mikaszówek
- powierzchni 17,3 ha
- max. głębokość to 4,7 m