Szlaki rowerowe

Green Velo
Wschodni Szlak Rowerowy, część Królestwo Suwalszczyzna i Puszcza Augustowska . Województwo podlaskie to najdłuższa część szlaku 590 km. Teren Pojezierza Augustowskiego, prowadząc na południowy wschód od Wigierskiego Parku Narodowego wzdłuż Czarnej Hańczy oraz Kanału Augustowskiego do Augustowa. Następnie szlak biegnie w kierunku Biebrzańskiego Parku Narodowego. Zamiast rozległych panoram i wzgórz rowerzysta cieszyć się może na tym odcinku atmosferą wielkiego lasu. Teren robi się płaski i taki pozostanie, aż do okolic Chełma w województwie lubelskim. Na terenie puszczy wyznaczono wiele rezerwatów przyrody, chroniących najcenniejsze zespoły przyrodnicze. Atrakcją odcinka są wspaniałe widoki Czarnej Hańczy – jednej z najczystszych rzek Polski oraz śluzy Kanału Augustowskiego – pomnika historii. Ten odcinek szlaku warto pokonać w jedną stronę kajakiem, a w drugą rowerem, łącząc turystykę kajakową i rowerową w jednym z najpiękniejszych zakątków Polski.
August Velo
Jest przedłużeniem Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo . Po stronie polskiej rozpoczyna się w Mikaszówce i prowadzi do Rudawki, gdzie jest polsko-białoruskie przejście graniczne na śluzie Kurzyniec ( śluza graniczna Kanału Augustowskiego ). Po stronie białoruskiej szlak prowadzi od śluzy Kurzyniec poprzez Niemnowo ( ostatnia śluza Kanału Augustowskiego na części białoruskiej) do Grodna. Szlak August Velo został wytyczony i oznakowany w ramach projektu „Wspieranie rozwoju przedsiębiorczości w turystyce poprzez rozbudowę infrastruktury obwodu grodzieńskiego”, realizowanego przez Związek Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego we współpracy z Departamentem Sportu i Turystyki Grodzieńskiego Obwodowego Komitetu Wykonawczego. Długość szlaku to 61 km. Przekroczenie granicy polsko-białoruskiej odbywa się na zasadzie ruchu bezwizowego , ale należy mieć aktualny paszport i dokumenty zezwalające na przekroczenie granicy. Formalności można załatwić w punkcie MPR Stanica Wodna Płaska.
Szlak rowerowy „Orła Białego”

to długa, licząca 75 kilometrów trasa, wytyczona w formie pętli przez Puszczę Augustowską na wschód od Augustowa. Ten niemal całkowicie leśny szlak biegnie duktami i ścieżkami wśród sosen Puszczy Augustowskiej. Z uwagi na trudno przejezdne, leśne drogi nadaje się dla doświadczonych rowerzystów, wprawionych w terenowej jeździe. Ma na celu przypomnienie i utrwalenie tradycji patriotycznych , historię walk o wolność i niepodległość Polski. Na szlaku znajdują się liczne miejsca pamięci narodowej , mogiły Powstańców Styczniowych, pomniki żołnierzy Armii Krajowej 

Szlak „Wokół Doliny Rospudy”
Szlak prowadzi, zgodnie ze swoją nazwą, po obu brzegach dolnego odcinka rzeki Rospudy. Licząca blisko 50 km trasa ma dobrą nawierzchnię i jest niemal wolna od samochodów. Rozpoczyna się w Białobrzegach i kończy w Augustowie. Część szlaku, biegnąca przez Puszczę Augustowską i dolinę Rospudy, jest bardzo atrakcyjna widokowo i ciekawa. Oznakowanie niestety jest dość stare i niekompletne, ale sama trasa jest dość łatwa. Nadaje się na wycieczki rowerowe z dziećmi oraz wycieczki o charakterze rekreacyjnym. Zaletą są dobre drogi asfaltowe i gruntowe, na których jest bardzo mało samochodów (poza dwoma, krótkimi odcinkami). Szlak oznaczony kolorem zielonym.
Szlak „Wokół Jeziora Białego i Jeziora Studzienicznego”

prowadzi, zgodnie ze swoją nazwą, dookoła tych jezior. Leżą one na północ od Augustowa i stanowią część systemu hydrotechnicznego Kanału Augustowskiego. Trasa ma formę pętli, jest oznakowana kolorem niebieskim i ma 25 kilometrów długości. Nadaje się znakomicie na rodzinną wycieczkę rekreacyjną. Biegnie głównie leśnymi drogami na brzegach jezior oraz fragmentem miasta Augustów. Atrakcją trasy są ładne widoki na jeziora, dwie śluzy Kanału Augustowskiego (przewięź i Swoboda) oraz sanktuarium maryjne w Studzienicznej. Szlak jest dość dobrze oznakowany i wyposażony w miejsca odpoczynku. Na trasie znajdują się liczne bary i punkty gastronomiczne.

Szlak „Wokół Jeziora Sajno”
prowadzi, zgodnie ze swoją nazwą, po obu brzegach tego jeziora. Rozpoczyna się w centrum Augustowa, biegnie przez Sajenek i kończy w Białobrzegach nad Kanałem Augustowskim. Ma 21 kilometrów długości, biegnie głównie dobrymi, leśnymi drogami gruntowymi oraz drogami rowerowymi szlaku Green Velo. Jest oznakowany kolorem żółtym.


Wraz z trasą powrotną z Białobrzegów wzdłuż Kanału Augustowskiego wycieczka dookoła jeziora liczyć będzie ok. 25 kilometrów. To łatwa trasa rekreacyjna, prowadząca w pobliżu rzek i jezior Augustowa oraz skrajem Puszczy Augustowskiej. Szlak jest dość dobrze oznakowany i wyposażony w miejsca odpoczynku. Na trasie znajdują się liczne bary i punkty gastronomiczne.

Szlak „W dolinie rzeki Netty”

prowadzi, zgodnie ze swoją nazwą, po obu brzegach tej rzeki. Rozpoczyna się i kończy w Białobrzegach, na południe od Augustowa. Ma blisko 40 km i prowadzi głównie lokalnymi drogami asfaltowymi i drogami polnymi przez bagna, łąki, pola i wsie, typowe dla tych okolic.
Jest dobrą propozycją niezbyt trudnej wycieczki rekreacyjnej i pozwala poznać nadbiebrzańskie krajobrazy. Jego pokonanie jest możliwe również dla mniej wprawnych rowerzystów. Trudniejsze, piaszczyste odcinki stanowią jedynie ok. 2 kilometrów całej trasy. Nie ma na niej praktycznie podjazdów i zjazdów.

Szlak 3 razy Kanał Augustowski
Wycieczka pozwalająca na poznanie najciekawszego zabytku Kanału Augustowskiego, który powstał w latach 1824 – 1839 w konsekwencji wojny celnej pomiędzy Królestwem Pruskim a Królestwem Polskim i Rosją. Trasa wiedzie wzdłuż brzegów 3 jezior będących częścią Kanału Augustowskiego. Po drodze istnieje okazja poznania budowli wodnych 3 śluz (Augustów, Przewięź, Swoboda) oraz jazu (tuż przy śluzie Swoboda). Historię tego zabytku wpisanego na listę pomników historii można poznać w Muzeum Kanału Augustowskiego, które znajduje się na trasie tuż przed śluzą Augustów.
Szlak „Na Powstańce”
Szlak zaczyna się i kończy w Przewięzi, obok plaży „Patelnia”. Prowadzi na północ, w kierunku uroczyska „Powstańce”. Długość 18,9 km oznaczony kolorem czarnym. Po siedmiu kilometrach docieramy do skrzyżowania i uroczyska. Znajduje się tam pomnik ku czci powstańców styczniowych. W tym miejscu znajdowała się w 1863 roku powstańcza kuźnia. Dalej jedziemy w lewo, mostem nad rzeką Blizną, okrążamy wieś Strękowizna i Jezioro Długie Augustowskie, po czym kierujemy się z powrotem do Przewięzi. Kończy się zwiedzaniem śluzy Przewięź pomiędzy jeziorem Białym i Studziennicznym na Kanale Augustowskim.